Прејди на содржината

Азнив Храчија

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Азнив Храчија (1853-1920) била османлиска ерменска актерка и режисерка.

Таа дебитирала во Ориенталниот театар во 1869 година, а подоцна била ангажирана во Отоманскиот театар. Во 1880-тите била активна во Тбилиси. Се пензионирала во 1883 година од приватни причини, но ја продолжила кариерата во 1893 година и била активна во Баку, каде што дебитирала и како режисерка на претстави.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]