Прејди на содржината

Адроа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адроа
Врховен Бог, творец
ПодрачјеЦентрална Африка
НародЛугбарска

Адроа е врховен бог или дух на племето Лугбарска од централна Африка .

Адроа е бог творец и овој аспект на богот бил познат како ' Бог творец на луѓето',[1] заслужен и воспоставувањето на општествениот поредок, преку соопштување на своите закони на племенските предци на Лугбарска. Адроа ги создал првиот човек Гборгоборо и првата жена Меме.[2][3] Гборогборо и Меме биле близнаци и се сметале за предци на Лугбарска.[4] Меме ги родила сите животни, а потоа и друг пар машко-женски близнаци. Овие први групи близнаци не биле многу човечки. Тие имале натприродна моќ и можеле да прават магии. По неколку генерации машко-женски чудесни близнаци, се родиле предците-јунаци Јаки и Дрибиду. За нивните синови се вели дека биле основачи на денешните Лугбарска.[5]

Адроа наспроти Адро

[уреди | уреди извор]

Адроа се создал самиот себеси (Универзумот) и Адро (Земјата).Тој има поделена личност, како и повеќето африкански богови. Се дели на половина, тело и ум, создавајќи го Адро злото и злобниот ум и правејќи го Адроа, најчистиот бог. Адро останал на Земјата и се грижел за земните работи, а Адроа бил во рајот и многу затскриен од другите богови и од сите луѓе.[6]

Адроа има два главни аспекта, Адроа добриот (Лугбарска : Адроа ониру ) и Адро лошиот (Лугбарска : Адроа онци). Овие два двојни аспекти можат понатаму да се расчленат на различни помали аспекти. Добриот аспект Адроа е трансцендентен и далеку од човештвото. Овој аспект понекогаш се нарекува Адронга или Адрогоа.[7] Овој аспект го вклучува Адроа во различни улоги, вклучувајќи ' Бог ги одзема луѓето ' како божество на смртта и 'Бог на небото', небесно божество. Адро, лошиот аспект, бил опишан како висок, бел и има само половина тело. Тој патува скокајќи наоколу на едната нога. Тој е опишан како земски и живее на земјата заедно со човештвото, особено во реките. Адро е обично невидлив, им се појавува кај оние кои се близу до смртта, а со тоа е поврзан и со смртта. На Адро му се принесувале човечки жртви (деца), но по 1930-тите, жртвата била заменета со овен. Некои верзии не го сметаат Адро за злобен еквивалент на Адроа, туку за класа на земни духови кои се „прекршувања“ на добриот аспект.[8] За Лугбарска, Адроа и Адро се дел од човекот, како знак на божествено создание. Во овој аспект, Адроа е познат и како Тали. За жените се смета дека немаат Тали. По смртта на некој човек, се сметало дека аспектот Адро го напушта неговото тело, повторно се спојува со Адро во реките и се претвора во Адроанци. Во меѓувреме, Тали му се придружува на Адроа на небото.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Middleton, John, 1921-2009. (1999). Lugbara religion : ritual and authority among an East African people. Münster: Lit. ISBN 3-8258-4034-4. OCLC 43240586.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. „Adroa – Occult World“ (англиски). Посетено на 2020-09-01.
  3. „adroa“. Journeying to the Goddess (англиски). Посетено на 2020-09-01.
  4. Lynch, Patricia Ann, 1936- (2004). African mythology A to Z. New York: Facts on File. ISBN 978-1-4381-1988-5. OCLC 362799660.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  5. Lynch, Patricia Ann & Jeremy Roberts. African Mythology, A to Z
  6. „Adroa-Mythology“. prezi.com (англиски). Посетено на 2020-09-01.
  7. Dalfovo, A.T. (1998). „The Divinity Among the Lugbara“. Journal of Religion in Africa. 28 (4): 468–493. doi:10.1163/157006698X00251. ISSN 0022-4200.
  8. Middleton, John (1979-09-01). „Rites of sacrifice among the Lugbara“. Systèmes de pensée en Afrique noire (француски) (4): 175–192. doi:10.4000/span.475. ISSN 0294-7080.

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]