Аднан Абдулахи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аднан Абдулахи
Adnan Abdullahi
ПрекариАби
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Аднан Абдулахи (албански: Adnan Abdullahi; Тетово, 21 јули 1963) е поранешен член на ОНА.

Во текот на војната во Македонија бил еден од одговорните кои дејствувале во шарпланинскиот регион и главен организатор за логистичка поддршка и за прибирање на разузнавачки податоци за потребите на ОНА[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 84