Аделаид Ернрут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аделаид Ернрут.

Ловиса Аделаид Ернрут (17 јануари 1826 - 31 мај 1905) била финска феминистка и писателка. Аделаид Ернрут е родена во Настола, едно од 16-те деца на аристократско семејство. [1] Родена е од Густаф Адолф Ернрут, херој од Финската војна . Џон Казимир Ернрут бил нејзиниот брат. Аделаид Ернрут никогаш не се омажила и го посветила својот живот на помагање на жените и на сиромашните.

Таа била основачка на Финската женска асоцијација - првото друштво за право на глас на жените во Финска. Таа, исто така, била активна во Union Kvinnosaksförening (Здружение за женска кауза) во 1884 година и годините по 1892 година, до нејзината смрт во Хелсинки . Хелена Вестермарк ја нарекува „првата жена новинар во Финска“. [2]

Аделаид Ернрут предложила гласачки права за жените во 1869 година. [1]

Настрана од нејзиниот активистички живот и пишување поезија, Аделаид Ернрут пишува за нејзините чести патувања. [3]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Поезија[уреди | уреди извор]

 • Sagor och minnen (1863)
 • Граспарвен (1868)

Романи[уреди | уреди извор]

 • Bilder ur familjekretsarna i Финска (1866; Слики од животот во Финска )
 • Bland fattiga och rika (1887; Меѓу богатите и сиромашните )
 • Дагмар: En hvardaghistoria (1870; Дагмар: секојдневна приказна )
 • Tiden går och vi med den (1878; Времето минува и ние со него )
 • Hvardagslifvets skuggor och dagar (1881; Сенки и светла на секојдневниот живот )

Политички[уреди | уреди извор]

 • I dagens intressanta samhällsfrågor, röst från en icke röstheråttigad (1882; За интересни социјални прашања на денот: Гласајте за некој што нема право да гласа )

Патувачки книги[уреди | уреди извор]

 • Två finskors lustvandringar i Europa och Afrika åren 1876–77 и 1884 (1886; Две фински женски патувања за задоволство во Европа и Африка, 1876–77 и 1884 година )
 • Ресор и Орентен (1890; Патувања во Ориентот )

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

 • Kotioja, Eeva (2018). Uskallus puhua: Sukupiiri ja sosiaalinen pääoma Adelaïde Ehrnroothin yhteiskunnallisen toiminnan mahdollistajina [Encouraged to speak: Family and socal resources as an enabling factor for the societal work of Adelaïde Ehrnrooth] (Finnish). University of Helsinki. ISBN 978-951-51-4435-5. Краток опис.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 • Westermarck, Helena (1928). Adelaïde Ehrnrooth: Kvinnospår i finländskt kulturliv (Swedish). Helsingfors: Söderström.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Suomen kulttuurihistoria, p. 59. Editor in chief Laura Kolbe. Editor in charge Tuula Kousa. Editors Anssi Sinnemäki and Laura Nevanlinna. Tammi 2004.
 2. Schoolfield, George C. A History of Finland's Literature. University of Nebraska Press, 1998.
 3. „Ehrnrooth, Adelaide“. Nordic Women's Literature (англиски). Посетено на 2020-03-24.