Хелена Вестермарк

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хелена Шарлота Вестермарк (20 ноември 1857, Хелсинки – 5 април 1938 година, Хелсинки) била финска уметница и писателка (припаѓа на населението на Финска што зборува шведски).[1][2][3]

Биографија[уреди | уреди извор]

Таа била сестра на Едвард Вестермарк . Работела долги периоди во Франција, често во друштво на Хелена Шјерфбек, и развила разумен реалистичен стил особено со портрети и фигури. На Експозицијата Универзела (1889), таа добива почесно признание за нејзината слика Стрикерскор .

Портрет од Хелена Шјерфбек, 1884 година

Откако се заразила со туберкулоза во 1884 година, таа го напуштила сликарството и се посветила на пишувањето како критичар.[4]

Вестермарк, исто така, дава значаен придонес како истражувач преку нејзините културно-историски дела, меѓу кои се низа биографии на женските личности, Матилда Роткирх (1926), Аделаида Ернрут (1928) и Росина Хејкел (1930). Мемоарите на Вестермарк се објавени во 1941 година.[5]

Избрани дела[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Златно доба на финската уметност
  • Финска уметност

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Хелен Вестермарк во Нордиск семејбок – Uggleupplagan. 32. Werth–Väderkvarn / col. 45–46 (1921).
  • Далберг, Јулија (2018). „Кога уметниците станаа интелектуалци. Женската уметничка личност и науката како значајна друга“, Студии на личности 4:1 (2018), 60–73.
  1. Konttinen, Riitta (22 April 2015). „Westermarck, Helena (1857–1938)“. Kansallisbiografia. Посетено на 18 August 2020.
  2. „Westermarck, Helena“. Kirjasampo. Посетено на 18 August 2020.
  3. Uimonen, Anu (8 September 2009). „Taiteilija kysyi tärkeitä kysymyksiä“. Helsingin Sanomat. Посетено на 18 August 2020.
  4. Alarto, Anne; Kyrki, Irma; Saraste, Maija. „Sara's sisters: The tradition of women's literature in Finland from the 19th century to the early 20th century“ (PDF) (Finnish). Oulu City Library-Provincial Library. Посетено на 13 November 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Westermarck, Helena“ (Swedish). Uppslagsverket Finland. Посетено на 26 June 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)