Агуеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агуеда
Águeda
општина
Местоположба на Агуеда во Португалија
Местоположба на Агуеда во Португалија
Знаме на АгуедаГрб на Агуеда
Координати: 40°34′N 08°26′W / 40.567° СГШ; 8.433° ЗГД / 40.567; -8.433Координати: 40°34′N 08°26′W / 40.567° СГШ; 8.433° ЗГД / 40.567; -8.433
Земја Португалија
ОбластЦентрален регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии11
Управа
 • ПретседателХорхе Алмеида
Површина
 • Вкупна335,27 км2 (12,945 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно47.729
 • Густина1,4/км2 (3,7/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Пошт. бр.3750
Светец-заштитникЕулалија од Мерида
Мреж. местоhttp://www.cm-agueda.pt

Агуеда (португалски: Águeda) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 47.729 жители, на површина од 335,27 км2. Градот имал население од 14.504 жители во 2001 година.