Агрополи

Од Википедија — слободната енциклопедија


Агрополи е населба во Италија во областа Салерно, регионот Кампанија.

Според проценката од 2011 г. Во населбата живееле 17.335 жители.[1] Населбата се наоѓа на надморска височина само од 8м.

Географија[уреди | уреди извор]

  1. „Istituto Nazionale di Statistica”.

Популација[уреди | уреди извор]

 

Градови партнери[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Italian Railways“.
  • „Italian National and Regional Parks“.