Агнес Ковач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фестивал на улицата Агнес Ковач Ден на Европа во Будимпешта 2014.05.11

Агнес Ковач (родена на 13 јули 1981) — унгарска пливачка која се натпреварувала на Олимписките игри во 1996, 2000 и 2004 година. Во 2000 година, таа освоила 200 метри грбно и ги постави рекордите на Унгарија во 100 и 200 метри грбно (1: 07.79 и 2: 24.03). Од 2014 година, овие рекорди сè уште стојат.[1] Таа освои бронзен медал на 200 метри на Олимписките игри во 1996 година и срасала петта во 2004 година; во 2004 година, исто така, заврши на четвртото место во 200 метри поединечно.[2]

Ковач научила да плива на возраст од две и пол години и почнала сериозно да тренира на девет години. На возраст од четиринаесет години, таа станала европска помлада шампионка во  на 100 јарди, а следната година освоила олимписки медал. Од 1995 до 2007 година освои 17 медали на европски првенства и 53 унгарски титули. Таа била прогласена за унгарски спортист на годината за четири последователни години, од 1997 до 2000 година. Во 2014 година, таа била претставена во Меѓународната пливачка сала на славните.[3]

Ковач живее со својот сопруг и син во Унгарија. Таа е докторант на Факултетот за физичка култура и спортски науки на Универзитетот Семелвај.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Магистерски младински спортист: 1995, 1996 година
 • HUN Cross of Merit of the Hungarian Rep (civil) Silver BAR.svg Крст на заслугите на Република Унгарија - Сребрена крст (1996)
 • Најдобра унгарска помлад спортист на годината (Telesport) (1): 1996
 • Унгарски пливач на годината (7): 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2004, 2006
 • Унгарски спортист на годината (4) - гласови на спортски новинари: 1997, 1998, 1999, 2000
 • Пливачки списание - Европски пливач на годината (2): 1997, 1998
 • HUN Order of Merit of the Hungarian Rep (civil) 4class BAR.svg Орден за заслуги на Република Унгарија - Офицерски крст (2000)
 • Почесен граѓанин на Кобања (2001)
 • Претседателско признание (2004)
 • Будимпешта Про Урбе награда (2006)
 • Член на Меѓународната пливачка слава (2014)
 • Почесен граѓанин на Будимпешта (2014)
 • Државниот универзитет во Аризона на славните (2015)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (унгарски) Kovács' bio page Архивирано на 4 февруари 2012 г. from her personal website (kovacsagnes.hu); retrieved 2014-12-15.
 2. Ágnes Kovács Архивирано на 13 јули 2011 г.. sports-reference.com.
 3. Agnes Kovacs (HUN) 2014 Honor Swimmer Архивирано на 5 јуни 2016 г.. International Swimming Hall of Fame.