Агнес Баден-Пауел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Агнес Баден-Пауел

Агнес Смит Баден-Пауел (англиски: Agnes Smyth Baden-Powell; 16 декември 18582 јуни 1945) — помлада сестра на Роберт Баден-Пауел, најмногу истакната за нејзината работа во создавањето на движењето „Девојче“ како женска организација на постарото движење на нејзиниот брат, извидници. Агнес е роден во Падингтон, Лондон.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.freebmd.org.uk/ Search for Agnes Powell 1858