Агва Гранде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агва Гранде
Água Grande
округ
Местоположба на Агва Гранде.
Местоположба на Агва Гранде.
Координати: 0°20′N 6°44′E / 0.333° СГШ; 6.733° ИГД / 0.333; 6.733Координати: 0°20′N 6°44′E / 0.333° СГШ; 6.733° ИГД / 0.333; 6.733
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПокраина Сао Томе
СедиштеSão Tomé
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно51.886
 • Густина3,100/км2 (7,900/ми2)
Часовен појасUTC (UTC+0)

Агва Гранде (португалски: Água Grande) е округ во Сао Томе и Принсипе. Округот се наоѓа во покраината Сао Томе. Главниот град на државата, Сао Томе, се наоѓа во округот. Округот има вкупна површина од 17 км2 и е најмал од сите окрузи. Округот има население од околу 54.300 жители според проценките од 2004.

Демографија[уреди | уреди извор]

Историска демографија на округот

  • 1940 8,431 (13.9% од вкупното население)
  • 1950 7,821 (13.0% од вкупното население)
  • 1960 9,586 (14.9% од вкупното население)
  • 1970 19,636 (26.6% од вкупното население)
  • 1981 32,375 (33.5% од вкупното население)
  • 1991 42,331 (36.0% од вкупното население)
  • 2001 51,886 (37.7% од вкупното население)

Населени места[уреди | уреди извор]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Агва Гранде има училишта и колеџи, среди училишта, единствените болница и аеродром во државата, стадион, цркви, плажи, пристаниште и неколку мали плоштади. Ова е најразвоен округ во државата.

Поврзано[уреди | уреди извор]