Аврелија Кота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аврелија Кота на слика од Promptuarii Iconum Insigniorum (1553)

Аврелија Кота (лат. Aurelia Cotta, 120-54 п.н.е) е мајка на римскиот диктатор Гај Јулиј Цезар (100 год. п.н.е - 44 год. п.н.е)

Семејство[уреди | уреди извор]

Аврелија Кота била ќерка на Рутилија и Луциј Аврелиј Кота. Нејзиниот татко бил конзул во 119 год. п.н.е, а исто така и нејзиниот дедо (од страната на татко ѝ) бил конзул во 144 год. п.н.е. Сејемството Аврелии бил позната во ерата на римската република. Нејзината мајка, Рутилија, била член на фамилијата Рутилии, од когноменот Руфиј. Тие биле римска фамилија од конзуларен ранг.

Тројца од нејзините полубраќа биле конзули: Гај Аврелиј Кота, во 75 год. п.н.е, Марк Аврелиј Кота, во 74 год. п.н.е и Луциј Аврелиј Кота, во 65 год. п.н.е; тие биле синови на нејзината мајка Рутилија од нејзиниот втор брат со нејзиниот чичко Гај Аврелиј Кота.

Аврелија се омажила за преторот Гај Јулиј Цезар. Нејзиниот маж умрел во 85 год. п.н.е или 84 год. п.н.е. Нивни деца биле: