Аварска азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аварската азбука (аварски: Авар мацIалъул алфавит) е официјална азбука на територијата на руската република Дагестан. Азбуката ја користи аварски јазик и е заснована на кирилицата со голем број на додадени букви и гласови што се неопходни за аварскиот фонолошки и фонетски систем.

Азбука[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Гъ гъ Гь гь ГI гI Д д
Е е Ё ё Ж ж З з И и Й й К к Къ къ
Кь кь КI кI КIкI кIкI Кк кк Л л М м Н н О о
П п Р р С с Т т ТI тI У у Ф ф Х х
Хх хх Хъ хъ Хь хь ХI хI Ц ц Цц цц ЦI цI ЦIцI цIцI
Ч ч ЧI чI ЧIчI чIчI Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь
Э э Ю ю Я я

Историски азбуки[уреди | уреди извор]

Аварската азбука (Авар мацIалъул алфавит) од 1928 до 1937