Прејди на содржината

Џордан Галтиер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џордан Галтиер
Лични информации
Датум на раѓање 22 Март 1989
Место на раѓање Вилнев-д'Аск, Франција
Висина 1,69 м
Положба Средина
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Тулуз
Младинска кариера
2004-2007 AJ Осер
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2007-2009 ФК Жирондинс де Бордо 15 (0)
2009-2011 Етоил Фрежус Сен-Рафаел 40 (0)
2011-2013 АС Арл-Авињон 6 (0)
2013-2016 Леж-Кап-Фер 59 (3)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови

Џордан Галтиер (роден на 22 март 1989 година во Вилнев-д'Аск[1]) бил поранешен француски професионален фудбалер. Сега тој работи како помошник тренер на Карлес Мартинез Новел во францускиот клуб Тулуз ФК, од Лига 1.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Галтие претходно играл професионално за ФК Жирондинс де Бордо, Етоил Фрежус Сен-Рафаел, АС Арл-Авињон и Леж-Кап-Фер.[3]

Во јануари 2008 година бил повикан на тренинг камп со француската футсал репрезентација до 21 година на 4-дневен камп.[4]

Тој настапил на шест натпревари во Лига 2 за Арле-Авињон помеѓу 2011 и 2013 година.[5]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Галтие е роден во Франција и има ромско потекло.[6] Тој е син на Кристоф Галтиер.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bourdillon, Hilary (2022-03-02). List of National and Individual Reports (Mostly also Available in French). London: Routledge. стр. 200–201. ISBN 978-0-203-75177-0.
  2. „JORDAN GALTIER FILS DE........ JOUEUR DE LEGE CAP-FERRET“. A.S. Coteaux de Dordogne. October 28, 2015.
  3. „Jordan Galtier, fils de Christophe mais surtout jeune entraineur ambitieux à l'US Lège-Cap Ferret. Interview“. Архивирано од изворникот на 2018-02-03. Посетено на 2024-04-06.
  4. Brilleau, Olivier. „Pongo présélectionné en EDF - de 21 ans Futsal / News PSG par PlanetePSG.com“. PlanetePSG.com. Посетено на 2024-01-09.
  5. {{{first}}} {{{last}}} – French league stats at LFP
  6. „Jordan Galtier : « Je ne suis pas ici parce que je m'appelle Galtier »“. Ligue2.
  7. „Jordan Galtier, le fils de Christophe, débarque au TFC“. ici, par France Bleu et France 3 (француски). 2023-06-28. Посетено на 2023-08-01.