Џени Хаселквист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џени Хаселквист
Џени Хаселквист

Џени Матилда Елизабет Хаселквист(31 јули 18948 јуни 1978) — шведска примабалерина, филмска глумица и учителка по балет.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Џени Матилда Елизабет Хаселквист е родена на 31 јули 1894 година во Стокхолм од Јоханес Јохансон Хаселквист и Софија Катарина Хаселквист. Имала двајца постари браќа, Вилхелм (1887–1959) и Герхард (1889–1950).[2]

Таа присуствувала на балетската школа на Шведската опера од 1906 година и настапувала со Кралскиот балет од 1910 година. Во 1913 година, Мишел Фокин ги забележал нејзините таленти и се осигурал дека ќе добие соло улоги во Ла Силфид и Клеопатра. Таа станала примабалерина во Кралскиот балет во 1915 година.[3]

Во 1920 година, Хаселквист глумела во „Судијата на балетот на Ролф де Маре“ во Париз. Талентираната танчерка, имала талент за модерниот идиом. Сепак, таа го напуштила де Маре по само една сезона.[4] Таа продолжила да игра главни улоги во многу шведски и некои германски неми филмови, меѓу кои Јохан (1921), Вем демер (1922), Пеколниот брод (1923),[5] и Последици (1927). Таа, исто така, се појавила како танчерка во многу од водечките европски театри, вклучувајќи ги Колосеумот во Лондон, Театарот на Шанзелизе во Париз и Дојчевиот театар во Берлин.[3]

Имала свое училиште во Стокхолм, а од средината на 1930-тите, предавала во балетското училиште во Стокхолмската опера. Таа починала на 8 јуни 1978 година во Таби, Шведска.[6]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • Тајната што гори (1923)
 • Перика (1925)
 • Наследството на Ингмар (1925)
 • Девојката без татковина (1927)
 • Виновен (1928)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Jenny Hasselquist“ (Swedish). Teater Sargasso. Посетено на 3 March 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Jenny Hasselquist“.
 3. 3,0 3,1 „Hasselqvist, Jenny Matilda Elisabet“ (Swedish). Svensk uppslagsbok, Vol. 12. 1949. стр. 1152. Архивирано од изворникот на 19 August 2015. Посетено на 3 March 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. Baer, Nancy Van Norman; Museum, Fashion Institute of Technology (New York, N.Y.). (1995). Paris modern: the Swedish Ballet, 1920–1925. San Francisco: Fine Arts Museums of San Francisco. стр. 75. ISBN 978-0-88401-081-4.
 5. Toepfer, Karl Eric (1997). Empire of Ecstasy: Nudity and Movement in German Body Culture, 1910–1935. Berkeley: University of California Press. стр. 153. ISBN 978-0-520-91827-6.
 6. „Jenny Mathilda Elisabeth Hasselquist, premiärdansös, skådespelare“ (Swedish). Gultarp Genealogy. Посетено на 3 March 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]