Џени Паласиос-Стиљо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џени Викторија Паласиос-Стиљо (родена на 21 април 1960 година) е скијачка во Хондурас . Таа ја претставувала својата земја на Зимските олимписки игри 1992 година во Албервил, каде што се натпреварувала во три дисциплини: 5 километри за жени, 15 километри за жени и 10 километри трчање во слободен стил за жени. Во секој случај, таа била последната натпреварувачка што ја заврши патеката; сепак, бидејќи Џени всушност го заврши секој настан, таа заврши пред скијачите кои не го завршија, и на тој начин избегна да дојде последна.

Од 2018 година, Паласиос-Стиљо е единствената од Хондурас која се натпреварувала на Зимски олимписки игри.

Наводи[уреди | уреди извор]