Прејди на содржината

Џамија (Србица)

Координати: 41°35′15.21″N 21°01′52.38″E / 41.5875583° СГШ; 21.0312167° ИГД / 41.5875583; 21.0312167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: 41°35′15.21″N 21°01′52.38″E / 41.5875583° СГШ; 21.0312167° ИГД / 41.5875583; 21.0312167
Место Србица
Општина Општина Кичево
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Србица) — главна селска џамија во селото Србица, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Местоположба

[уреди | уреди извор]
Поглед на џамијата

Џамијата се наоѓа на самото сретсело во Србица.

Историја

[уреди | уреди извор]

Џамијата била подигната околу 1925 година на местото на постара џамија, која била разрушена во 1912 година.[2]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 37.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]