Џамија (Мамудовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°31′50.44″N 20°59′08.69″E / 41.5306778° N; 20.9857472° E / 41.5306778; 20.9857472
Место Мамудовци
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Мамудовци) — главна селска џамија во селото Мамудовци, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во горниот дел на селото Мамудовци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]