Џамија Раја Гантинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Раја Гантинг
COLLECTIE TROPENMUSEUM Moskee TMnr 10016541.jpg
Основни податоци
Место Индонезија Паданг, Суматра Барат, Индонезија
Координати 0°57′16.38″ ЈГШ 100°22′09.91″ ИГД / -0.95455, 100.36942
Религија ислам
Држава Индонезија
Мреж. место www.masjidrayagantiang.com
Архитектонски опис
Архитектонски тип Џамија
Темел 1805
Завршено 1810
Карактеристики
Должина 42 метар
Ширина 39 метар
Минариња 2

Џамија Раја Гантинг (Минангкабау: Musajik Rayo Gantiang) е муслимански храм кој се наоѓа во Паданг, Суматра Барат, Индонезија.[1] Оваа џамија била изградена во 1805 година.[1] Во 2009 година била оштетена од Земјотрес која ја зафатила Суматра, Индонезија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Zein, A.B. (1999) (на Индонезија). Masjid-masjid Bersejarah di Indonesia. Џакарта: Gema Insani. ISBN 979-561-567-X. http://books.google.co.id/books?id=-NnF9Ryal0IC. 
  2. Sharpe, E. (3 Ноември 2009). „First Reports from Sumatra Earthquake“ (на Англиски). The Art Newspaper. http://www.theartnewspaper.com/articles/First-reports-from-Sumatra-earthquake/19645. конс. 30 мај 2012.