Љубов и омраза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубов и омраза
Жанрдрама, теленовела
Создадена одХилда Моралес
УлогиСузана Гонзалес
Цезар Евора
Сабин Моусиер
Марија Сорте
Марга Лопез
Воведна тема"Entre el amor y el odio", Angel Lopez
Земја на потеклоМексико
Првичен јазикШпански
Бр. на епизоди124
Продукција
Извршен продуцент(и)Салвадор Мехија Алехандре
МестоположбаГрад Мексико
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаКанал2
Надворешни врски
Мрежна страницаesmas.com/entreelamoryelodio

Љубов и омраза е една од најпознатите мексикански теленовели. Оваа теленовела беше снимана и премиерно прикажувана во Мексико во 2002 година. Серијата го освои целиот свет, како и нашата земја. Оваа теленовела кај нас се емитуваше на А1 телевизија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Октавио Виљареал му е внук на газдата на вилата „Виљареал“, г-н Фернандо, кој живее во Мајами и кој е скаран со својот чичко. Меѓутоа фактот што г. Фернандо е болен и што сака за последен пат да го види својот внук ќе го натера Октавио да се врати во вилата во која порано живеел. Но, Октавио нема да стигне на време, а г. Фернандо нема да може лично да му ја пренесе пораката што ја има за него бидејќи ќе почине. Тој тоа ќе и го препушти на Ана Кристина. Во родното место Октавио ќе ја запознае Ана Кристина во која веднаш ќе се заљуби, но на почетокот нема да сака да го признае тоа. Тој е убеден дека Ана Кристина му била љубовница на чичко му Фернандо. Ана Кристина живее со својот дедо, Мануел, кој многу ја сака и кој и вели да не ги слуша злобниците кои шират лаги за неа. И Ана Кристина ќе се заљуби во Октавио, но и таа нема да признае поради навредите што ќе ги слушне од Октавио.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Сузана Гонзалес Ана Кристина
Цезар Евора Октавио
Сабин Моусиер Фрида
Марија Сорте Марија Магдалена
Марга Лопез Дона Хосефа
Алберто Естрела Марсијал

Љубов и омраза на Балканот[уреди | уреди извор]

Македонија: А1 Телевизија
Србија: Пинк Телевизија
Босна и Херцеговина: Пинк БХ
Хрватска: Нова ТВ
Словенија: ПОП Тв
Бугарија: ЕК
Црна Гора: Тв ИН

Надворешни врски[уреди | уреди извор]