Љанкихуе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Љанкихуе (шпански: Llanquihue) е збор од јазикот Мапудунгун, со значење "потопено место", се користи во Чиле, и може да се однесува на следниве поими: