Јусуф Иса Халим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јусуф Иса Халим
Yusuf Isa Halim
Iusuf Isa Halim
Роден(а)1894
Билбил, денес Циоцарлиа, Констанца , Романија
Починал(а)1982
Медегида
НационалностТатар
ЗанимањеПоет, наставник, лингвист
Познат(а) поТој е автор на првиот романски-турски речник.

Јусуф Иса Халим ( Yusuf Isa Halim) - (исто така преведено на романски како "'" Јусуф Иса Халим ""; Предлошка:ИПА-ро) (1894–1982) ббил од Добруџа, Татарски поет, учител и лингвист познат по авторството на првиот романски - турски речник.[1].

Јусуф Иса бил роден во 1894 година во Билбил, денес официјално познат како Циоцарлиа, село Ногаи сместено во селото Татар западно од Мангалија, во Добрџа.

Дипломирал во 1915 година на Медреси од Меџидије / Медџидија и работел како учител во Малшува / Абруд, Каварна, Пазарџик, Богаз-Кој (Цернавода).

Во 1930 година тој го објави во Пазарџик, сега Добрич во Бугарија, првиот романски - турски речник.

Наводи[уреди | уреди извор]