Јосип Шкорпик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јосип Шкорпик (Трешт, кај Јихлава, 26 февруари 1892 — Сплит, 31 мај 1973) бил генерал-потполковник во ЈНА.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во Австроунгарската војска, завршил Пешадиско училиште во 1913 година. После Првата светска војна, тој бил офицер на Војската на Југословија. Се приклучил на Народноослободителната војска на Југославија. За време на војната тој бил назначаен за началник на штабот на Четвртата оперативна зона Хрватска, и Деветтата далматинска дивизија на НОВЈ, а потоа во Врховниот штаб на НОВ и ПОЈ и на Осмиот далматиснки корпус. Бил командант на Офицерското учлиште на Главниот штаб на Хрватска.

По војната, бил на различни должности во Генералштабот на ЈНА.