Јорганџија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јорганџија — вид занаетчија кој се занимава со правење (изработка) на јоргани, перници и душеци[1].

Постапка на изработка[уреди | уреди извор]

Производство некогаш[уреди | уреди извор]

Јорганџија рачно ги прави своите производи. Алати кои ги користи при работата се ножици, игла, конец, машина за шиење. Јорганот се шие од платно и се полни со памук, за да не би испаднал материјалот со кој е наполнет се шие со конце. Јорганџии продавале и по мерка по која купувачите ги нарачувале производите. Некогаш за правење на јорганџиски производи се користеле воглавно природни материјали како што се волна и памук, а производите биле тешки и подолго траеле.

Производство денес[уреди | уреди извор]

Јорганџиски производи можеме уште некаде да најдеме, воглавно на пазари и панаѓури.

Јоргани од природни материјали
Волна

Со овој занает денес малку кој се занимава па тој е во изумирање. Полесно е да се произведува со современи машини и да се купуваат производите бидејќи старите традиционални занаети не донесуваат заработка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „јорганџија“. ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК. Посетено на 17.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]