Прејди на содржината

Јован Кркобабиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јован Кркобабиќ (српски: Јован Кркобабић; роден на 27 февруари 1930 година) е српски политичар, претседател на Партијата на обединети пензионери на Србија која во колиција со СПС и Единствена Србија на парламентарните избори во мај 2008 г. влегла во Собранието на Србија со 20 освоени мандати. ПУПС добил 5 мандати.

Кркобабиќ како најстар пратеник претседавал со конститутивната седница на Народното собрание на Србија на 11 јуни 2008. На 7 јули 2008 е избран за потпретседател на Владата на Република Србија.