Јиљанг (Џаотунг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јиљанг
彝良县
Околија
кинески транскр.
 • упростено彝良县
 • традиционално彝良縣
 • пинјинYíliáng Xiàn
Местопложба на околијата Јиљанг (розово) и округот Џаотунг (жолто) во рамките на покраината Јунан во НР Кина
Местопложба на околијата Јиљанг (розово) и округот Џаотунг (жолто) во рамките на покраината Јунан во НР Кина
Координати: 27°37′37″N 104°02′32″E / 27.62694° СГШ; 104.04222° ИГД / 27.62694; 104.04222Координати: 27°37′37″N 104°02′32″E / 27.62694° СГШ; 104.04222° ИГД / 27.62694; 104.04222
ЗемјаКина
ПокраинаЈунан
ОкругЏаотунг
Површина
 • Вкупна2.884 км2 (1,114 ми2)
Население
 • Вкупно550.000
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Пошт. бр.657600
Повик. бр.0870
Мреж. местоhttp://www.cnyl.gov.cn/

Јиљанг (кин. 彝良县, пинјин: Yíliáng Xiàn, мктр. „јиљанг сјен“) е околија во подрачјето на окружниот град Џаотунг во покраината Јунан, НР Кина.

Настани[уреди | уреди извор]

На 7 септември 2012 во Јиљанг се случиле два последователни земјотреса со јачина од 5,6 и 5,3 Mw. Несреќата однела 89 животи и повредила 800 лица. Срушени се 20.000 домови, а евакуирани се уште 100.000 граѓани.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:Јунан-гео-никулец