Јеста Екман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Госта Екман во август 2014
Госта Екман

Ханс Јеста Густаф Екман; 28 јули 1939–1 април 2017) бил шведски глумец, комичар и режисер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Екман е роден во Стокхолм, Шведска и бил син на режисерот Хасе Екман и Агнета (родена Врангел). Екман ја претставувал третата генерација во семејство на истакнати шведски глумци. Прв во редот бил неговиот дедо по татко, исто така наречен Госта Екман, а потоа неговиот татко Хасе Екман, успешен филмски режисер и глумец. Во театарското семејство на Екман биле вклучени и неговите браќа Стефан Екман и Микаел Екман, режисер на сцена и неговата внука, Сана Екман, глумица. Тој бил во брак од 1989 година со уметничката и филмска режисерка Мари-Луиз Екман, претходно Мари-Луиз Де Гер Бергенстроле, родена Фукс. Екман понекогаш се појавувал во кредити како Гаста Екман Џр. за да избегнел да се меша со неговиот славен дедо.

Бил асистент директор на Пер-Аксел Браннер, Хасе Екман, Стиг Олин, Бенгт Екерот и Ингмар Бергман од 1956 до 1961година. Екман ја започнал својата глумечка кариера во театрите. Тој, исто така, се појавил во неколку шведски филмови, вклучувајќи ја и серијата Џансонлиган. Тој бил најпознат по своите комични дела. Сепак, неговото дело вклучувал голем број жанрови, вклучително и серија драматични полициски филмови, во кои тој го играл познатиот измислен шведски полицаец Мартин Бек.

Додека Екман официјално се повлекол од сцената и филмската работа во 2003година, тој се вратил во 2005 година за да игра водечки улоги во двата филма на неговата сопруга. Во 2007 година, тој ја режирал претставата Геканден за Шведскиот кралски драмски театар во Стокхолм.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој бил во брак од 1963 до 1974 година со посвоената ќерка на Карл Герхард, Фатима Свендсен (родена 1944 година), со која имал син, Менс Екман (роден 1964 година). Потоа, тој бил во брак од 1979 до 1987 година со Пиа Харахап (родена 1955 година), со која имал две посвоени деца. Во 1989 година се оженил со Мари-Луиз Екман (родена 1944 година). Тие биле во брак до смртта на Госта Екман.

Тој починал на 1 април 2017 година, на 77-годишна возраст.

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Екман ја добил наградата за шведски филм „Гулдбаге“ во 1993 година за неговата улога како полицаец Мартин Бек во филмот „Човекот на балконот“, добитник на Гулдбаге, базиран на романот на Мај Сјвол и Пер Вали од 1967 година. Екман, исто така, ја освоил специјалната награда Хедерсгулдбаген во 2008 година за неговата услуга во шведската филмска и театарска индустрија.

Л -Р: Госта Екман, Ингмар Бергман, Виктор Сјстром и Лена Бергман за време на снимањето на Диви јагоди (1957).

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • Човекот на балконот
 • 1956: Замавнете го, госпоѓице - Ерик
 • 1962: Шанса - Стефан
 • 1962: Прекрасното патување на Нилс Холгерсон - Студент
 • 1964: Шведски слики (филм Хасе и Таге) - Бенгтсон
 • 1964: Прељубник - г-дин Шестен
 • 1965: Ноќно кафе (ТВ филм) - Петар
 • 1965: Фестивалската сала - Блом - новинар
 • 1965: Да се ​​јавиш на мост (Хасе и Тагефилм) - Ленарт
 • 1965: Никласон (ТВ серија) - Мартин (1965)
 • 1966: Убиството на Ингсјом - Пер / Сопругот на Сон-Хана
 • 1968: Кутијата
 • 1968: Сакам, ти сакаш - Стен
 • 1968: Во главата на старецот (Надвор од главата на старецот) (филм Хасе и Таџ) - студент
 • 1969: Како ноќ и ден - Рикард
 • 1969: Дует за канибали - Томас
 • 1969: Лока, госпоѓо! (ТВ филм) - Јохан Исак
 • 1971: Никлас и фигурата - Таткото на Мике
 • 1971: Војната на јаболкото (филм Хасе и Тајџ) - Стен Вол, човек за односи со јавноста
 • 1972: Човекот кој се откажа од пушењето (филм Хасе и Таге) - Данте Алигиери
 • 1972: Експериментлек
 • 1973: Квартетот што се распадна (ТВ мини-серија) - Петрус Анкер
 • 1974: Дандерклумпен! - Кукла (стакло)
 • 1975: Јајцето е лабаво! (Филм Хасе и Таџ) - Синот
 • 1975: Ослободете ги затворениците, наше е! (Ослободете ги затворениците до пролет) (филм Хасе и Таџ) - директор на затворот
 • 1976: Лице в лице - Микаел Штромберг
 • 1976: Одбранбен говор на будала (ТВ мини-серија) - Аксел
 • 1978: Авантурите на Пикасо (филм Хасе и Таџ) - Пикасо
 • 1978: Прошетка на сонцето - Торе
 • 1979: Лето на љубовта - Дејвид Јернберг
 • 1979: Луси - Гернер
 • 1979: Вујко кој не сакаше да биде голем (кратка ТВ серија) - Рагнар / Наратор (стакло)
 • 1980: Човекот кој стана милионер - Стикан
 • 1980: Патувањето на компанијата или Дали има шведско кафе на свињарската гозба - Чистач на хотели (не објавено)
 • 1981: Од и вклучувајќи го г-дин Гунар Папамар - г. Гунар Папамар
 • 1981: СОПОР (филм за Хасе и Тајџ) - Џон Смит (Псевдоним)
 • 1981: Предупредување за Лигата на Јонсон - Чарел-Ингвар „Сикан“ Јонсон
 • 1982: Простоумно убиство (филм Хасе и Тајџ) - Новиот возач
 • 1982: Девојка на вратот - Курт
 • 1982: Јонсонлиган и Динамит-Хари - Чарлс-Ингвар „Sickan“ Jönsson
 • 1982: Еднонеделни ергени - Гери
 • 1983: Калабаликен и Бендер - Карл XII
 • 1983: P&B - Гостин во ресторан
 • 1984: Борецот - Стиг Ларсон
 • 1984: Лигата на Јонсон добива златна треска - Чарлс-Ингвар „Сикан“ Јонсон
 • 1984: Магистер Фликт (кратка ТВ серија) - Наратор (глас)
 • 1985: Смрт за перење - Торбјорн „Тобе“ Стрелец
 • 1986: Мустаќи и грашок (исто така режисер) - Мок
 • 1986: Лигата на Јонсон повторно се појавува - Чарлс-Ингвар „Сикан“ Јонсон
 • 1988: Времето на волкот - Зрак
 • 1989: Крунскиот сведок - Ламберт
 • 1989: Јонсон лига во Мајорка - Чарлс-Ингвар Сикан Јонсон
 • 1990: Тајниот пријател
 • 1991: Тајната на подземјето - Карсон
 • 1991: Ти и јас (ТВ филм) - Тенкиот човек
 • 1992: Венерман и Винг (ТВ серија)
 • 1993: Противпожарното возило што исчезна - Мартин Бек
 • 1993: Розеана - Мартин Бек
 • 1993: Полис полис потатизам! - Мартин Бек
 • 1993: Човекот на балконот - Мартин Бек
 • 1994: Полицискиот убиец - Мартин Бек
 • 1994: Стокхолмски маратон - Мартин Бек
 • 1995: Еден во милион - режисер Калерт
 • 1996: Сега тато е повторно уморен - Таткото
 • 1997: Адам и Ева (1997) - Госта Екман
 • 1997: Невенчана двојка ... филм кој се разликува - Госта Екман
 • 2000: Никогаш не оди според планираното - Таге Олсон
 • 2000: Војници на месечината (ТВ мини-серија) - Гунар
 • 2001: Пудер - Випан
 • 2001: Нога во гробот (ТВ серија) - Виктор Мелдров
 • 2003: Очигледно - филм за возови - Помпе
 • 2005: Друштвото на Аста Нилсон - Добро облечениот човек
 • 2005: Лоранга, Масарин и Дартанјанг - Дартанјанг (глас)

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • „Gösta Ekman“ (шведски). Swedish Film Institute. Архивирано од изворникот на 6 March 2016. Посетено на 10 December 2015.
 • Јеста Екман на Семрежната филмска база на податоци (англиски)