Јени џамија (Преглово)

Координати: 41°28′09.24″N 21°06′38.28″E / 41.4692333° СГШ; 21.1106333° ИГД / 41.4692333; 21.1106333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јени џамија

Поглед на селската џамија

Координати: 41°28′09.24″N 21°06′38.28″E / 41.4692333° СГШ; 21.1106333° ИГД / 41.4692333; 21.1106333
Место Преглово
Општина Општина Пласница
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 2

Јени џамија (или Нова џамија) — понова џамија во селото Преглово, во Општина Пласница, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во долниот, нов дел на селото, веднаш покрај патот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]