Језерце (Залево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јереце
село
ДржаваПолска Полска
ВојводствоВарминско-Мазурско
ОкругИлава
ОпштинаЗалево

Језерце (полски: Jezierce) е село во општината Залево, во рамките на округот Илава, во Варминско-мазурското Војводство, во северна Полска.[1] Селото е сместено 7 километри југозападно од Залево, 25 километри северно од Илава, и 64 километри (40 милји) западно од регионалниот главен град Олстин.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]