Јаловец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Jalovec northside MC.jpg
Северната страна на Јаловец
Надм. вис. 2.645 м 
Истакнатост 511 м[1]
Местоположба
Јаловец се наоѓа во Алпи
Место Словенија
Венец Јулиски Алпи
Координати 46°25′ СГШ 13°41′ ИГД / 

Јаловец (словенечки: Jalovec) — планина на Јулиските Алпи во Словенија. Со 2.645 метри надморска височина, ова е седми врв по височина во Словенија. Планината е сместена помеѓу алпските долини Тамар, Лошка Коритница и Трента. Окружена е со Мангарт на запад, Травник и Мојстровка на исток, и Понце на север.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jalovec - peakbagger“. peakbagger.com. http://peakbagger.com/peak.aspx?pid=45010. конс. 25 март 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]