Јакубански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дан
Застапен воБрег на Слоновата Коска, Гвинеја и Либерија.
Говорници~951.600  
Јазично семејство
нигер-конгоански ?
 • мандески
  • источномандески
   • југоисточномандески
    • мано-дански
     • гуро-дански
      • тура-дански
       • дан
Писмолатиница
Јазични кодови
ISO 639-2nic
ISO 639-3daf

Јазикот дан или дански јазик[1] е мандески јазик кој се зборува најмногу во Брегот на Слоновата Коска каде има околу 800.000 жители и во Либерија каде има од 150.800 до 200.000 жители. Исто така, данскиот се зборува во Гвинеја од околу 800 жители. Данскиот е тонски јазик со три различни тона. Јазикот е исто така познат како јакубаски, гиоски, гио-дански или даски јазик.[2]

Фонологија[уреди | уреди извор]

Самогласки
предни централни задни
затворени i ɨ u
полузатворени e ɘ o
средни ɛ ɜ ɔ
отворени a

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Исто име со индоевропскиот дански јазик. Не се во никаква врска овие два јазика, освен што случајно на македонски имињата се исти.
 2. Дански јазик на Етнолог

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]