NGC 247

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 247


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 47 m 8,3 s
Деклинација - 20° 45' 36"
Положбен агол 172°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,7
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 19,2' х 5,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 20 октомври 1784
Алтернативни ознаки ESO 540-22, MCG -4-3-5, UGCA 11, IRAS 00446-2101

NGC 247 е спирална галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 247 се споменува и како ESO 540-22, MCG -4-3-5, UGCA 11, IRAS 00446-2101 .

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 20 октомври 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 247 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 mag/arcmin2.[2] NGC 247 има привидни димензии од 19,2' х 5,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 47 m 8,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 20° 45' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 172°.[2]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 247 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2758. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 306; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5849. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1199.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]