Штефан Денифл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Штефан Денифл

Денифл на Трката околу Австрија 2009
Лични податоци
Цело име Штефан Денифл
Роден 22 септември 1987 (1987-09-22) (27 г.)
Фулпмес, Австрија
Висина 1,79 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ИАМ Сајклинг
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување и хронометар
Аматерски клубови
2006
2007–2009
2009
Предарлскаер
Елк Хаус-Симплон
Сервело ТестТим (стажант)
Професионални клубови
2010
2011
2012
2013–
Сервело ТестТим
Леопард Трек
Вакансолел-ДКМ
ИАМ Сајклинг
Значајни победи
Национален хронометарски првак (2008)
Последна промена
10 октомври 2014

Штефан Денифл (германски: Stefan Denifl; р. 22 септември 1987 во Фулпмес) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипа ИАМ Сајклинг.[1] Во 2012 возел за Вакансолел-ДКМ.[2]

Денифл започнал со велосипедизам во 2001 во екипата Тим Бајк Денифл како планински велосипедист. Во 2003 преминал во друмскиот велосипедизам во екипата Тим ЕАМТК Рехајс Латела. Од 2004 е насочен само на друмскиот велосипедизам. Во 2005 бил земен од Хајко Залцведел во развојната програма на екипата Т-Мобајл. Во 2006 потпишал со континенталната екипа Предарлскаер, а од 2007 до 2009 бил дел од Елк Хаус-Симплон. Во 2009 возел како стажант за Сервело ТестТим,[3] и возел со нив како професионалец следната година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
2. Краен пласман Трофео Карлсберг
2008
1. Национално хронометарско првенство
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
2009
1. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
7. Краен пласман Трка околу Баварија
8. Краен пласман Трка околу Австрија
2010
7. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Краен пласман Трка околу Баварија
8. Краен пласман Вуелта Кастилја и Леон
2011
5. Гран при Монтреал
9. Краен пласман Гран при де Валони
2012
5. Краен пласман Тур ду Лимузен
2013
1. Планински пласмна Трка околу Баварија
2. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2014
7. Краен пласман Париз-Ница

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 75
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ИАМ Сајклинг го објави составот за 2013“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 20 септември 2012 (конс. 24 септември 2012).
  2. Денифл и Мортенсен во Вакансолел“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 14 октомври 2011 (конс. 4 јануари 2012).
  3. http://www.roadcycling.com/articles/Cervelo_TestTeam_Signs_Stefan_Denifl_002991.shtml

Надворешни врски[уреди | уреди извор]