Шрек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


„Шрек
(Shrek)“
Режирано од Ендру Адамсон
Вики Џенсон
Продуцент Џефри Катзенберг
Арон Варнер
Џон Х. Вилиамс
Сценарист Тед Елиот
Тери Росио
Џо Стилман
Роџер С.Х. Шулман
Настапуваат Мајк Маерс
Еди Марфи
Камерон Диаз
Џон Лајтгоу
Музика Хари Грегсон-Вилиамс
Џон Пауел
Дистрибутер ДримВоркс
Премиера Flag of the United States.svg САД
18 мај 2001
Времетраење 90 мин.
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик англиски
Буџет $60.000.000
Бруто заработка $484.409.218
Следен Шрек 2 (2004)

Шрек (англиски: Shrek) е компјутерски анимиран филм, продуциран од страна на ДримВоркс, и прикажан во кино салите на 18 мај, 2001. Филмот е режиран од страна на Ендру Адамсон и Вики Џенсон, и анимиран од ДримВоркс. Шрек беше првиот филм кој доби оскар за најдобар анимиран филм - категорија која прв пат беше воведена во 2001 година. Овој филм беше реализиран на ДВД и на ВХС на 1 ноември, 2001.