Шаранта (река)

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шаранта
Charente
Charanta

Шаранта во Тоне-Шарант
Извор Горна Виена
Утока Атлантски Океан
45°57′24″ СГШ 1°04′56″ ЗГД / 
Земји во сливот Франција
Должина 381 км
Прос. истек 40 м³/с
Сливно подрачје 10.000 км²
Сидриште за рекреативни пловила во Рошфор
Шаранта во Жарнак
Погед на реката низ Ангулем

Шаранта (француски: Charente; окситански: Charanta) — река во југозапдна Франција со должина од 381 км. Извира во Шеронак, село во департманот Горна Виена. Тече низ департманите Горна Виена, Шаранта, Виена и Приморска Шаранта. На крајот од течението, истекува во Атлантскиот Океан кај Рошфор.

Пловност[уреди]

Реката била пловна многу долго време, но во средината на XX век била напуштена како сообраќајница за превоз на стоки. Денес полноводноста е повратена и реката е пловна сè до Ангулем, но служи само за рекреативни пловила. Шаранта тече низ градови како Коњак, Жарнак, Сент and Рошфор, и дава одлични туристички можности.

Денес реката е опремена спротиводно од Сент, и има превојници со скромни димензии од 34 на 6 м. Долж течението има сидришта за оставање на пловила и изнајмување за излети.[1]

Притоки[уреди]

Шаранта ги има следниве притоки :

 • Антен
 • Не
 • Коран
 • Сењ
 • Брамерит
 • Бутон
 • Арно
 • Бандија
 • Тардоар
 • Тувр
 • Бониер

Градови[уреди]

По течението на реката се сместени следниве градови:

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]