Технички универзитет (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Истанбулски технички универзитет
Мото Asırlardır Çağdaş
Основан 1773[1]
Тип Државен универзитет
Фондирање -
Претседател Проф. Д-р Мухамед Шахин[2]
Факултет 1990 [3]
Студенти 22,280[4]
Додипломци 14,958[5]
Постдипломци 5,887[6]
Местоположба Истанбул[7], Турција
- -
Бои -
Маскота Пчела
Афилијации EUA[8], TIME[9], CESAER Association[10], EAIE[11]ATHENS[12]
Веб-место www.itu.edu.tr/
-

Техничкиот универзитет во Истанбул (ITU, турски: İstanbul Teknik Üniversitesi) е меѓународен технички универзитет кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Тој е третиот најстар технички универзитет на светот[13] посветен на инженерските и општествените науки. Во Турција е една од најзначајните образовни институции. Унинверзитетот бил основан во 1773 година, во времето на султанот Мустафа III, како "Mühendishane-i Bahr-i Hümayun. Во 1795 година, училиштето било проширено.

See also[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Official links[уреди]

Карти[уреди]