Универзитет Догуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Универзитет Догуш
Мото Професионален свет
Основан 1997[1]
Тип приватен
Ректор Проф. Д-р Митат Ујсал
Местоположба Кадиќој,Истанбул, Турција
Веб-место dogus.edu.tr

Универзитетот Догуш (турски: Doğuş Üniversitesi) е приватен универзитет кој се наоѓа во Кадиќој, Истанбул, Турција. Универзитетот бил основан од страна на истоимената фондација на 9 јули 1997 година, со акт на парламентот.

На универзитетот се изучува економија, уметност и дизајн, општествени науки, наука и техологија. Универзитетот соработува и има склучено договор со повеќе европски универзитети за размена на студенти.

Видете исто[уреди]