Северен Казахстан (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Северен Казахстан (покраина))
Прејди на: содржини, барај
Северен Казахстан
Солтүстік Қазақстан облысы
Северо-Казахстанская область
—  Област  —

Грб
Северен Казахстан на карта на Казахстан
Координати: 54°53′ СГШ 69°10′ ИГД / 
Држава Казахстан
Главен град Петропавловск
Управа
 • Аким Серик Вилјалов
Површина[1]
 • Вкупна 98.040 км2
Население (2005-01-01)[1]
 • Вкупно 665.800 жит.
Час. појас Исток (UTC+6)
 • Лете (DST) not observed (UTC+6)
Поштенски број 150000
Повикувачки број +7 (715)
ISO 3166 KZ-SEV
Рег. табл. T
Окрузи 13
CitiesГрадови 5
Населени места
Села 208
Портал http://www.sko.kz

Северен Казахстан (казашки: Солтүстік Қазақстан облысы, Soltüstik Qazaqstan oblısı) е една од 14-те области во Казахстан. Главен град на оваа област е Петропавловск со популација од 193,300 жители, додека пак населениетоброи 665.800 жители.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]