Похутукава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Похутукава
Две похутукави
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Миртовидни
Семејство: Мирти
Род: Метросидерос
Вид: Похутукава
Биномен назив
Metrosideros excelsa
Gsertn.
Синоними

Metrosideros tomentosa

Похутукава (маорски: Pōhutukawa) наречено и новозеландско божиќно дрво или огнено дрво (науч. Metrosideros excelsa, синоним: Metrosideros tomentosa) е зимзелено дрво од фамилијата Мирти кое цвета во соцветија од црвени прашници (понекогаш жолти). Вирее во крајбрежните делови на Северниот Остров на Нов Зеланд.

Дрвото расте до височина од 15 метри, со прилично голема крошна. Цвета доцна во демекври (лето на Јужната Полутопка), со блескавоцрвени цветови кои ја покриваат крошната. Поголемите примероци обично имаат надворешни корења кои ја издржуваат проширената крошна.

Гигантската похутукава во Те Арароа на Источниот Брег е најголемата во земјата, но одлични примероци се наоѓаат во секој град на Северниот Остров.

Подвидот „Ауреа“, кој има жолти цветови, потекнува од парот откриен во 1940 год на островот Мотити во регионот Залив Пленти.

Ова дрво е загрозено заради присуството на воведениот обичен посум кој немилосрдно го брсти.

Похутукавата е донесена и во централна Калифорнија, каде може да се види насекаде по улиците и дворовите.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Галерија[уреди]