Монтемарано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Монтемарано
Монтемарано
—  Општина  —
Comune di Montemarano
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Авелино
Површина
 • Вкупна 33 км2
Надм. вис. 820 м
Население ()
 • Вкупно 3.039 жит.
Демоним Монтемаранези
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 83040
Повик. бр. 0827
Заштитник Сан Џовани
Слава 21 август
Портал http://www.comune.montemarano.av.it

Монтемарано е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.