Сан Сосио Баронија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сан Сосио Баронија
Сан Сосио Баронија
—  Општина  —
Comune di San Sossio Baronia
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Авелино
Месности Боско ди Монтиљано, Цивита, Молара
Површина
 • Вкупна 19 км2
Надм. вис. 650 м
Население ((2007))
 • Вкупно 1.846 жит.
Демоним Сосијани
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 83050
Повик. бр. 0827
Заштитник Сан СОсио Левита е Мартире
Портал http://sansossiobaronia.asmenet.it

Сан Сосио Баронија е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.