Џезуалдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џезуалдо
—  Општина  —
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Авелино
Месности Торе деи Монаки, Пијано дела Кроке
Управа
 • Градоначалник Кармине Петруцо (од 13 јуни 2004)
Површина
 • Вкупна 27 км2
Надм. вис. 640 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно 3.828 жит.
Демоним Џезуалдини
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 83040
Повик. бр. 0825
Заштитник Свети Никола
Портал www.comune.gesualdo.av.it

Џезуалдо е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.