Митрополитска катедрала (Атина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Митрополитска катедрала
Καθεδρικός Ναος Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Church of Panagia Gorgoepikoos.jpg

Поглед кон црквата

Основни податоци
Место Атина, Грција
Држава Грција
Црковен статус црква
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неокласична архитектура
Карактеристики

Митрополитска катедрала „Св. Благовештение“ (грчки: Καθεδρικός Ναος Ευαγγελισμού της Θεοτόκου) — христијански храм во Атина, Грција. Катедралата е седиште на грчкиот епископ. Изградбата на црквата започнала во 1842 година, на Божик, а камен темелникот би ставен од страна на кралот Отон I. По дваесет години, на 21 мај 1862 година катедралата била завршена, и посветена на Благовештението на Пресвета Богородица.[1] Во црквата се наоѓаат гробовите на двајца светци, кои биле убиени во времето на Османлиската окупација.

Во непосредна близина на катедралата се наоѓа црквата Агиос Елефтериос. На плоштадот пред црквата стојат две статуи. Едната е на Константин XI Палеолог, последниот цар на Византија, а втората е на Архиепископот Дамаскин Атински, кој во 1946 година бил и премиер на Грција.

Во моментот, катедралата е под реставрација.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

Извори[уреди]