Маракаибо (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Езеро Маракаибо
Координати 10°39′ СГШ 71°36′ ЗГД / 
Главни приливи Кататумбо
Главни одливи Венецуелански залив
Сливни земји Венецуела, Колумбија
Макс. должина 76 км
Макс. ширина 67 км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

}}13.210 km² км²
Макс. длабочина 60.0 m км
Зафатнина 280.00 km³ км³
Брег1 5678 км
Надм. височина 0 m м
Острови 467
Населени места Маракаибо, Кабима
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.

Езерото Маракаибо ({{Шпански:Lago de Maracaibo, Lago del Zulia}}) е езеро и морски залив (според некои континентално море) на северозападниот дел на Венецуела. На север е поврзано преку плиткиот канал Сан Карлос (длабочина 2 до 4 метри) со Венецуелскиот Залив. Водата езерото ја прима од многу реки од кои најголема е Кататумбо. Водата во езерото е соленикава.

Сателитска снимка на езерото Маракаибо

Езерото е најголемо езеро во Јужна Америка, со површина од 13,210 квадратни километри. Тоа е едно од најстарите езера на светот (според некои проценки второ во светот)[1]. На бреговите на езерото живее четвртина од населението на Венецуела. Источниот брег на езерото Маракаибо е многу богато со нафта.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]