Мануел Белети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мануел Белети
Лични податоци
Цело име Мануел Белети
Роден 14 октомври 1985 (1985-10-14) (28 г.)
Чезена, Италија
Податоци за клубот
Мом. клуб Андрони Џакатоли-Венецуела
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2008–2009
2010–2011
2012–2013
2014–
Диквиџовани-Андрони
Колнаго-ЦСФ Инокс
Аг2р-Ла Мондијал
Андрони Џокатоли-Венецуела
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2010)

Еднодневни трки и класици

Копа Берноки (2010)
Последна промена
14 јануари 2014

Мануел Белети (италијански: Manuel Belletti; р. 14 октомври 1985 во Чезена) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Андрони Џакатоли-Венецуела.[1]

Достигнувања[уреди]

2008
1. Етапа 1 Класико Сиклистико Банфоандес
2009
2. Џиро ди Тоскана
2. ГП де Фурми
3. Џиро дел Фриули
2010
1. Етапа 13, Џиро д‘Италиа
1. Копа Берноки
2. ГП Сита ди Модена
3. Мемориал Марко Пантани
2011
1. Етапа 3 Трка околу Турција
1. Етапа 3 Бруксија
1. Етапа 3 Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 1a Сетимана интернационале ди Копо е Бартали
2. ГП Бруно Бегели
2012
Рут ду Суд
1. Етапа 4
1. Бодовен пласман
5. Шелдепрејс
7. ГП Коаста дели Етруски
2013
4. Гран Премио Бруно Бегели

Наводи[уреди]

  1. Фаранд, Стивен. „Хогерланд потпиша со Андрони Џокатоли за 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 25 октомври 2013 (конс. 1 ноември 2013).

Надворешни врски[уреди]