Лојбниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лојбниц
Место во Розенбах
Лојбниц се наоѓа во Германија
Лојбниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Фогтланд
Општина Розенбах
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 299 м
Население 1.414  (31 декември 2009)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08539
Повик. бр. 037431
Портал www.leubnitz.de
Координати 50°31′00″ СГШ 12°01′40″ ИГД / 

Лојбниц (германски: Leubnitz) е село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од општината Розенбах.