Кристоф ле Мевел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кристоф ле Мевел

Ле Мевел на Јапонскиот куп 2012
Лични податоци
Цело име Кристоф ле Мевел
Роден септември 11 1980 (1980-09-11) (34 г.)
Ланион, Франција
Висина 1,74 м
Маса 61 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Кофидис
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2002–2008
2009–2010
2011–2012
2013–
Кредит Агрикол
Франсе де Жу
Гармин-Сервело
Кофидис
Значајни победи
Џиро д’Италија, 1 етапа
Последна промена
3 декември 2013

Кристоф ле Мевел (француски: Christophe Le Mével; р. 11 септември 1980 во Ланион) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.[1]

Ле Мевел го напуштил Гармин-Шарп на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на Кофидис на двегодишен договор од сезоната 2013.[1]

Достигнувања[уреди]

2005
1. Етапа 16 Џиро д’Италија
2. Краен пласман Париз-Корез
2009
10. Краен пласман Тур де Франс
2010
1. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
1. Етапа 2
2011
9. Флеш Валон
2012
4. Класика де Сан Себастијан
2013
8. Тур ду Финистер

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 26 15
Jersey yellow.svg Тур 76 СО 40 9 42 СО
Jersey red.svg Вуелта 66 14 40 31

СО = се откажал

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Ле Мевел потпиша за Кофидис“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 18 август 2012 (конс. 20 август 2012).

Надворешни врски[уреди]