Кристијан Корен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кристијан Корен

Корен на Критериум ду Дофине 2012
Лични податоци
Цело име Кристијан Корен
Роден 25 ноември 1986 (1986-11-25) (27 г.)
Постојна,  Словенија
Висина 1,83 м
Маса 72 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Канондејл
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2009 Ботоли Норделетрика Рамонда
Професионални клубови
2005–2007
2008
2010–
Сава
Перутнина Птуј
Ликвигас-Доимо
Последна промена
23 јануари 2014

Кристијан Корен (словенечки: Kristijan Koren; р. 25 ноември 1986 во Постојна) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Канондејл.[1] Тој го направил неговото деби на Гранд Тур трка на Тур де Франс 2010, завршувајќи 94. на крај. Тој постигнал бегство на 17. етапа на трката, која завршувала на врвот на Кол ду Турмале.

Достигнувања[уреди]

2007
1. Национално хронометарско првенство
2008
1. Ла Кот Пикарди
1. Пролог Истерејн Спринг Трофи
Вуелта а Куба
1. Етапа 5
1. Етапа 13
2009
1. Етапа 7 Џиро дела Вале д’Аоста Мон Блан
Џиро д’Италија под 27
1. Етапа 8
1. Етапа 9
1. Етапа 3 Џиро дел Фурланија-Јулиска краина
2010
1. Гран Премио Сита ди Камеоре
94. Тур де Франс
2012
3. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4 (ITT)

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 93 86 98 100
Jersey red.svg Вуелта 138

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]