Знаме на Парагвај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Знаме на Парагвај
}}
Употреба Државно и пловно знаме
Сразмер 3:5
Опис Три еднакви хоризонтални ленти со грбот во средина.
}}
Варијанта на знамето на Парагвај
Употреба Државно и пловно знаме
Сразмер 3:5
Опис Три еднакви хоризонтални ленти со грбот во средина.

Знамето на Парагвај е официјалното знаме на оваа јужноамериканска држава. Тоа е единствено знаме во светот кое што има различни грбови на лицето и опачината на знамето.

Опис[уреди]

Знамето е тробојно и е составено од три еднакви хоризонтални ленти во црвена, бела и сина боја. На средината на белата лента се наоѓа грбот на Парагвај. Од едната страна е лицето на грбот на Парагвај кој се состои од два концетрични кругови во кои се наоѓа жолта ѕвезда петокрака околу која има зелено гранче а погоре стои слоганот REPUBLICA DEL PARAGUAY (шпански за „Република Парагвај“). Од задната страна на знамето се наоѓа задната страна на грбот, кој се состои од два концентрични кругови во кои се наоѓа жолт лав под црвената капа на слободата и мотото Paz y Justicia („Мир и правда“) додека пак на врвовот како и на претходниот грб се наоѓа слоганот Република Парагвај.

Симболизам[уреди]

Боите на актуелното знаме на Парагвај симболизираат:

Историски знамиња[уреди]

Знамиња на парагвајските департмани[уреди]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]