Даниеле Пјетрополи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Даниеле Пјетрополи

Пјетрополи на Лиеж-Бастон-Лиеж 2011.
Лични податоци
Цело име Даниеле Пјетрополи
Роден 11 јули 1980 (1980-07-11) (34 г.)
Бусоленго, Италија
Податоци за клубот
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2003–2007
2008–2009
2010–2013
Тенакс
ЛРП Бракес-Балан
Лампре-Фарнезе Вини
Последна промена
16 јануари 2014

Даниеле Пјетрополи (италијански: Daniele Pietropolli; р. 11 јули 1980 во Бусоленго, Венето) е италијански професионалец друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Лампре-Мерида.[1]

Достигнувања[уреди]

2008
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 3
2009
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Гросето
1. Етапа 3
1. Краен пласман Сетимана Сиклиста Ломбарда
1. Етапа 1 (ТТТ)
2011
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 1
1. Трофео Лаигвелја
2013
8. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 67 80 57 94 91 80
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 61

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]