Грб на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грб на Шведска
Greater coat of arms of Sweden.svg
Варијанти
Coat of arms of Sweden (Lesser).svg
Помала верзија, користена од владата
Подробно
Грбоносец Карл XVI Густаф
Усвоен 11 април 1525
17 ноември 1905

Грбот на Шведска е официјалниот грб во државата и на кралското семејство. Грбот се состои од мантија во која се наоѓаат два златни лава кои држат штит поделен на четири дела. Над штитот и над мантијата се наоѓаат кралски круни. Првиот и четвриот квадрат во штитот од горе лево по накај долу десно ги претставуваат трите кралски круни на Шведска. [1]. Вториот и третиот претставуваат лавови од Фолкунг. Помалата верзија која е составена од штит во сина боја со кралските круни ја користи владата на Шведска.

Наводи[уреди]

Видете исто така[уреди]